Útulky praskají ve švech. Proč kastrovat kočky?

stray0.jpg Přemnožené a bezprizorní kočky jsou problémem snad všech měst a obcí. Také v Uherském Hradišti jsou často vidět u paneláků a bytovek, kde hladové a ve špatném stavu chtějí získat jakoukoliv potravu. Bohužel, jen málokdo projeví soucit nebo ví, co v takové situaci dělat. Někteří lidé je krmí, druzí naopak odhánějí a kočky jim překáží.

„Kočka se ale v takové situaci ocitla právě kvůli nám lidem, kvůli nezodpovědnému majiteli, který nezajistil kočku před ztrátou nebo březostí a nekontrolovaným množením,“ nechal se slyšet radní František Elfmark, který řeší otázky spojené s životním prostředím.  „Od spolků na ochranu koček, které nás oslovily, víme, že tento problém není zanedbatelný, mají plné kapacity,“ upřesnil.  A útulky zpravidla skutečně hlásí stop stav. Například Kočičí depozitum Flíček v nedalekých Nedakonicích píše na svém webu: „Nepřijímáme, do odvolání nemůžeme přijmout žádnou kočku!“

Tomu všemu se však dá zabránit kastrací - a to jak koček, tak i kocourů. Kočka může rodit i 3x ročně a může přivést na svět v průměru 15 koťat. Za její život to může být tedy až 200 mláďat!  Už šestiměsíční kočka muže být březí, a proto se kočky doporučuje kastrovat právě již od šesti měsíců, kocoury pak kolem jednoho roku věku.

Po kastraci je problém případného enormního nárůstu počtu koček provždy vyřešený. „Navíc to vyjde určitě levněji než pracně hledat nové domovy či denně krmit několik koček, jejichž počet se bude každým rokem bez kastrace zvyšovat,“ uvažuje radní. U odchycených koček je po pár dnech možné vypustit je zpět tam, kde byly zvyklé, ale už bez rizika přemnožení.

Městská policie potvrzuje, že bezprizorní kočky skutečně ve městě jsou. „V porovnání se psy je sice počet odchycených koček mnohem nižší, ale po městě se jich pohybuje dost,“ vyjádřil se velitel uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Kastrace může navíc vyřešit i problémové chování koček v bytě. Jsou klidnější a mazlivější. Kastrovaní kocouři neznačkují a nevyhledávají boje s jinými kocoury, kočky se zase tolik netoulají, drží se více u domu a nekončí tak často pod koly aut.

„Často slýcháme argumenty proti kastraci. Majitelé koček se někdy bojí, že kastrované kočky a kocouři nechytají myši. To je ale liché, kočka je lovec a vždy bude,“ sdělil Elfmark. Druhým nejčastějším argumentem je, že majitelé chtějí kočce aspoň jednou za život dopřát mláďata nebo vnukům koťata na hraní. „Každý rozumný člověk, který aspoň jednou viděl kritickou situaci stovek koček v útulcích, se na takové situaci odmítne podílet a nebude dál množit,“ uzavřel radní.

více informací např. na: www.kastruj.cz

foto: ilustrační

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz