V městských kašnách se objeví voda se začátkem května

Oprava kašny v Bastionu.JPG Vodní hladina v městských kašnách v Uherském Hradišti se letos rozčeří s koncem nouzového stavu. Předpoklad je, že do konce měsíce dubna budou městské kašny zprovozněny, aby v květnu již mohly plnit svou funkci a dělat lidem radost.

Městské kašny na obou náměstích, Masarykově i Mariánském, patří k nejznámějším památkám v Uherském Hradišti, oblíbený je také vodní prvek s modelem města na začátku Havlíčkovy ulice či krásně umělecky ztvárněná kašna na nádvoří Reduty. Všude tady začne s prvními dny května proudit voda a funkční kašny a fontány začnou v prvních májových dnech dotvářet příjemnou kulisu veřejného prostoru a v létě sloužit alespoň k lokálnímu osvěžení vzduchu. 

Pítka letos zůstanou bez vody

Z důvodu mimořádné situace a šíření koronaviru město letos přistoupilo k preventivnímu opatření a nebude na letní sezónu zprovozňovat veřejná pítka. Často využívaným je poměrně nové pítko na Palackého náměstí nebo pítko, které je součástí nedávno zrenovované kašny na Zelném trhu.

Připomínáme, že voda v dalších městských kašnách a fontánách je sice chemicky ošetřována, aby se eliminovala její závadnost, ale není určena k pití. 

IMG_2722.JPG

Kašna v Bastionu

Možná jste se ptali, co je s kašnou v parku Bastion. Je už dokončená?  Má snad takto zůstat? Konečnou podobu kašny v Bastionu právě dokončují řemeslníci, kdy je nanášena hydroizolační vrstva. Budou také osazeny nové středové dominanty a trysky. Pak už může být kašna spuštěna a plně funkční.  Kašna se začala opravovat už vloni, ale už brzy bude dotvářet veřejný prostor i s rozvlněnou hladinou vody.

Oprava kašny v Bastionu.JPG

Spolu s kašnou v Bastionu je ve městě celkem 11 kašen a fontán, některé jsou však aktuálně nefunkční a čekají na svou opravu.  Voda se letos neobjeví v kašně před Sportovní halou, která je dlouhodobě odstavená a jejíž technologie je zastaralá. K její rekonstrukci však dojde zřejmě až při komplexním řešení prostoru před halou. Ještě v tomto roce začne projektová příprava modernizace kašny na náměstí Republiky, aby se také tato kašna mohla opravit a spustit.

"Přítomnost kašen a fontán vytváří pěkný dojem, avšak jsou to často technologicky komplikovaná zařízení odpovídající době svého vzniku, proto také jejich opravy nejsou jednoduché a vyžadují velké náklady," sdělil starosta Stanislav Blaha.Jen každoroční údržba vodních prvků nás stojí kolem 300 tisíc korun,“ vypočítal starosta. 

 

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz