V roce 2018 si připomínáme hradišťského rodáka J. A. Baťu

V tomto roce si město Uherské Hradiště připomíná 120. výročí narození svého nejslavnějšího rodáka – Jana Antonína Bati. U příležitosti výročí jeho narození je připravena řada akcí ve vybraných městech Zlínského kraje – ve Zlíně, Otrokovicích a samozřejmě také u nás, v Uherském Hradišti. V programu „11 dnů s J. A. Baťou" je už od 28. února 2018 v Uherském Hradišti připraveno hned několik setkání, která si budou připomínat nejenom jeho život, ale také odkaz, který nám zanechal. Celý projekt má název J. A. Baťa 120 a já jsem nad ním rád převzal společnou záštitu.

Těší mě, že Uherské Hradiště se stalo jedním z míst, kde se slaví 120 let od narození Jana Antonína Bati, protože naše město je se jménem Baťa spjato možná více, než čekáte. V roce 1886 se do města přistěhoval švec Antonín Baťa starší a založil si Rybárnách obuvnickou živnost, kterou vedl se svými syny Antonínem a Tomášem. Na místě současného „baťovského“ domku s pamětní deskou stálo stavení, kde se narodil Jan Antonín Baťa. Pouze s maminkou a sourozenci to po smrti otce neměl zrovna lehké. Že o 22 let později, než jej vyobrazuje sedící socha na nábřeží, převezme vedení slavného zlínského podniku, tenkrát jistě ani netušil.

Osobně jsem se měl tu čest několikrát se setkat se členy rodiny Baťovy a byly to chvíle pro mne nezapomenutelné.   Cítím, že v Uherském Hradišti máme k Baťovské éře a odkazu Jana Antonína Bati stále ještě jakýsi dluh.  A také proto si velmi vážím jakýchkoliv aktivit, které slavné jméno uherskohradišťského rodáka připomínají a posunují blíže k veřejnému zájmu.

Určitě není bez zajímavosti, že uherskohradišťský nadšenec, zakladatel Nadačního fondu J. A. Bati, Robert Hájek, se rozhodl obnovit tradici výroby tradiční „baťovské“ sodovky a dal jí název Baťovka 1897.

Zároveň také pivovarníci z Jarošova slíbili, že se budou aktivně podílet na všech projektech související s těmito oslavami. Jarošovský pivovar, který je partnerem nadace Jana Antonína Bati, dokonce k této příležitosti uvařil pivo Jarošovský Jan 12°.

My nyní ve městě přemýšlíme nad tím, co uděláme s nábřežím řeky Moravy. Vypsali jsme architektonickou soutěž a čekáme, že z ní vzejdou návrhy, jak udělat nábřeží Moravy místem rekreace, odpočinku, zábavy a snad i poučení.

Nebyl bych rád, kdyby se zapomnělo, čí dům to stával na protějším břehu řeky, v Rybárnách č. p. 2. Možná přibližně v tom místě vyroste v budoucnu pěší lávka, po které budou přecházet lidé z Hradiště na druhou stranu řeky. Bylo by to hezké a možná také symbolické.  Budou-li nás na druhé straně mostů čekat osobnosti, jako byl Jan Antonín Baťa, můžeme jen získat.

Stanislav Blaha,

starosta města Uherské Hradiště