Volby do zastupitelstev obcí

IMG_2813.JPG Volby do zastupitelstev obcí se budou konat v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022. Ministerstvo vnitra spustilo na svých sociálních sítích malou vzdělávací kampaň k volbám. Jejím prostřednictvím se snaží občanům co nejvíce přiblížit volební proces v nadcházejících komunálních volbách. Pro tyto účely ministerstvo připravilo 8 krátkých videospotů, které doplní zjednodušené infografiky nebo memy.

Jak upravit hlasovací lístek v komunálních volbách? 

Ve volbách do zastupitelstev obcí máte tolik hlasů, kolik je voleno zastupitelů. Počet volených členů zastupitelstva obce zjistíte na hlasovacím lístku. V Uherském Hradišti se bude volit 27 členů zastupitelstva města.

Se svými hlasy můžete naložit 3 způsoby:

1. Můžete dát všechny své hlasy jedné volební straně.
2. Hlasy můžete rozdělit napříč stranami.
3. Obě předchozí možnosti lze zkombinovat.

Letak_Jak_upravit_hlasovaci_listek.pdf, soubor typu pdf, (984,08 kB)

Volební systém je nastavený tak, že při počítání výsledků se vaše hlasy počítají nejprve jako zisk pro danou stranu. Na základě toho se určí, kolik která strana získá mandátů v zastupitelstvu. Teprve ve druhém kroku mohou vaše hlasy pro jednotlivé kandidáty těmto kandidátům pomoci k zisku některého z mandátů, které strana získala.

Další informace:

https://www.mvcr.cz/clanek/16-dni-do-voleb-ministerstvo-vnitra-na-svych-socialnich-sitich-spousti-informacni-kampan.aspx

https://www.mvcr.cz/volby/clanek/volby-do-zastupitelstev-obci-a-senatu-2022.aspx

https://www.mesto-uh.cz/volby-do-zastupitelstev-obci-2022