Výklenková kaplička v novém hávu

PA010772.JPG Barokní kaplička poblíž mařatického hřbitova se po letech vyloupla do krásy. Město památku stráženou dvěma monumentálními stromy, kaštanem a lípou, získalo do svého majetku na začátku roku 2018. Přes to, že o ni původní majitelé pečovali, zásadní obnova této kulturní památky z druhé poloviny 18. století byla nad jejich síly.

Během letošního léta se obnovy ujala stavební společnost Stavspektrum  a kapličce se vrátila její původní krása. „Zde patří velké poděkování panu Jaroslavu Martinákovi a všem odborníkům, kteří využili při obnově tohoto dílka své znalosti a dovednosti,“  vyslovil se starosta města Stanislav Blaha. Kromě odstranění poškozených omítek a jejich nového natažení bylo třeba náročně modelovat profilované římsy. Nově musel být vložen rám do výklenku, protože původní byl zcela dožilý, řešeno bylo také celkové odvlhčení objektu.

PA010774.JPG

V nice kapličky se dochovala poněkud mladší polychromovaná sádrová socha Panny Marie Lurdské, pocházející pravděpodobně z první poloviny 20. století. Přestože nejde o kulturní památku, neoddělitelně ke kapličce patří, a proto i ona prošla procesem obnovy. Restaurátorské práce provedl Tomáš Martinák.

PA010767.JPG

Obnova kapličky proběhla za přispění dotace poskytované Zlínským kraje v Programu na podporu stavební obnovy a restaurování kulturních památek a památek místního významu ve výši 98 700 Kč. Celková částka za stavební práce na kapličce byla téměř 364 000 Kč a restaurování sošky vyšlo na 16 100 Kč.

znacka01.jpg

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar městského architekta
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Libuše Hradilová

T: 572 525 242
E: Libuse.Hradilova@mesto-uh_cz