Vyznamenání starosty za hrdinský čin při hromadné dopravní nehodě

IMG_3765.JPG Vyprošťovali a ošetřovali zraněné, nyní uherskohradišťští hrdinové z D1 dostali vyznamenání starosty města.

Náhoda přivedla tři profesionální záchranáře z Uherského Hradiště k tomu, co umějí nejlépe. Všichni tři se v neděli 13. října společně vraceli z tradiční akce Dostálův den urgentní medicíny, na které záchranáři probírají nejnovější postupy v zásazích u mimořádných situací. A právě takovou zažili jen o málo později na 49. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno, kde došlo k vážné dopravní nehodě cisterny.

Nyní Martina Mikloše, Jiřího Stušku a Jiřího Vašicu za pomoc při záchraně lidských životů vyznamenal starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.  

K nehodě přijeli v první vlně motoristů. Společně organizovali, vyprošťovali a poskytovali prvotní ošetření zraněným, ve kterém jim pomáhala i sestřička z JIP a dva vojáci. Jiří Vašica zorganizoval zásah na místě do příjezdu vozidel integrovaného záchranného systému. Jeho dva kolegové vyprošťovali zraněné z automobilů a poskytovali jim prvotní ošetření. Zraněné bylo nutné kvůli šířícím se plamenům a výbuchům několikrát přemístit dál od místa události. Zásah záchranářů komplikovala neznalost terénu, tma, kouř a vítr. Při nehodě bohužel zahynul jeden člověk, ale nebýt pomoci záchranářů z Uherského Hradiště, byla by nehoda zřejmě ještě tragičtější.

„Adekvátní slova ocenění takového činu neexistují, jejich hrdinství hovoří samo za sebe. Jakmile vyšlo najevo, že působí na zdejší záchrance, o vyznamenání starosty jsem se ani nerozhodoval. Záchrana zdraví či životů je to nejvíc, co vůbec může člověk dát,“ neskrýval emoce starosta Stanislav Blaha.

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz