Vzpomínkový akt k 74. výročí osvobození

IMG_1520.JPG Město Uherské Hradiště si v úterý 30. dubna připomnělo výročí 74 let od skončení druhé světové války.

"Hluboce se skláním přede všemi lidmi, kteří před 74 lety pomohli přinést naší zemi, potažmo našemu městu, mír. A cítím hlubokou lítost nad ztracenými životy těch, kteří válku nepřežili.  Své životy vyměnili za ty naše. Udělejme všechno pro to, abychom my všichni a naši potomci žili v míru. Toho lze dosáhnout jen skrze vzájemnou úctu, respekt a toleranci," řekl místostarosta Ivo Frolec ve svém proslovu.

Obyvatelé Uherského Hradiště se osvobození dočkali 1. května 1945. Ještě týden před tím, 24. dubna, bombardovala německá letadla most přes řeku Moravu a těžký nálet město velmi postihl.  Vojenská operace, která završila osvobození Uherského Hradiště, začala už 27. dubna, když první jednotky Rudé armády postoupily od Hluku ke Kunovicím a téhož dne krátce po poledni obsadily okrajovou část Sadů. Němci kladli odpor až do noci z 30. dubna na 1. května, kdy se z Uherského Hradiště odsunuli.

Vzpomínkového aktu u památníku na náměstí Míru se zúčastnili členové vedení města, členové rady a zastupitelstva města, Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupci Armády ČR, skauti, zástupci Sokola a další hosté. Už v odpoledních hodinách se členové vedení města poklonil obětem II. světové války u památníků v jednotlivých městských částech.

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty
Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště
Odpovědná osoba

Jan Pášma

T: 572 525 123
M: 728 296 009
E: Jan.Pasma@mesto-uh_cz