Záhon na Velehradské třídě pokvete pestrými barvami

ilustrační foto.jpg Ve snaze oživit frekventovaná místa kvetoucími rostlinami zahájilo město Uherské Hradiště vznik květinového záhonu mezi autobusovým nádražím a rušnou Velehradskou třídou. Na ploše cca 500 m² bude vyseta směs trvalek a letniček. Než pestrobarevný záhon vyroste si počkáme, ale výsledek by měl být pastvou pro oči.

Od druhého roku po výsevu by měla být kombinace kvetoucích rostlin skutečně pestrá. Ve směsi je totiž zastoupeno celkem 17 druhů rostlin, jedná se například o silenku, chrpu, sluncovku, hvozdík, len a další.

Ve zvolené směsi osiva jsou zastoupeny ze 40 % letničky a z 60% trvalky těch druhů rostlin, které jsou vhodné pro zatížené a suché prostředí. Ačkoliv se první květy letniček objeví po 2 – 3 měsících po výsevu, nelze v prvním roce očekávat dosažení plného efektu květinové louky. Ten nastává až v následujícím roce, kdy vykvetou dvouletky a trvalky s doplněním o letničky, které se vysemenily.

Vysetí květinové směsi předchází příprava záhonu - zejména stržení drnu, zpracování kultivátorem, urovnání, odplevelení, zapravení půdního kondicionéru a umístění mechanické zábrany proti pošlapání.

Proti zašlapávání rostlin chodci, kteří si v těchto místech zkracují cestu od autobusového nádraží směrem k sídlišti Tůně, bude podél  záhonu umístěna mechanická zábrana v podobě nízkého plůtku z dřevěných kůlů, jimiž bude procházet lano.

Přesto touto cestou žádáme občany a návštěvníky města, aby dali možnost vysetým květinám vzrůst a vykvést. Přecházení komunikace v místech k tomu určených je bezpečnější a těch pár kroků navíc určitě vyváží možnost užít si pohled na rozkvetlou louku uprostřed města.

Kontakty na odpovědnou osobu

Odbor správy majetku města
Oddělení správy komunikací, zeleně a ostatního majetku
Masarykovo nám. 19