Zátopkovi by oslavili společnou stovku, městská kina k tomuto výročí připravila hned několik programů

Manželé Zátopkovi.jpg Emil a Dana Zátopkovi, jedny z největších legend československého sportu, by 19. září oslavili 100 let od svého narození. Oba se narodili v tentýž den v roce 1922, on v Kopřivnici a ona v Karviné. Také Uherské Hradiště si připomíná slavnou 100 obou sportovců.

Městská kina k tomuto výročí připravila hned několik programů. Prvním pořadem výročí bude uvedení filmu Zátopek v pátek 9. září ve 20.30 hodin v Letním kině za kinem Hvězda.

Městská kina připravují také večer s dokumenty a dokumentárními filmy, které upomínají na jejich mimořádné sportovní úspěchy, ale také zákruty životů v bouřlivém 20. století, a to přímo v den výročí,  v pondělí 19. září. V pátek 7. října proběhne ve Slovácké búdě ve Smetanových sadech hudebně-vzpomínkový večer s CM Jaroslava Čecha a dalšími pozvanými hosty.  

Více informací najdete webových stránkách: http://www.mkuh.cz/.

Zátopkovi a jejich vztah k Uherskému Hradišti

Manžele olympioniky vázal k Uherskému Hradišti silný vztah, zejména proto, že Dana Zátopková začínala se sportem právě zde, a to při svém studiu gymnázia. V Uherském Hradišti se také 24. října 1948, po návratu z olympijských her v Londýně vzali, přičemž je ve městě vítalo plné náměstí.

Zejména Dana Zátopková považovala Uherské Hradiště za svůj domov.  „Hradiště není sice moje rodné město, ale žila jsem v něm tolik let, že na ně už jinak nemyslím,“ říkala při jedné ze svých nesčetných návštěv. Paní Dana Zátopková se netajila tím, že do Uherského Hradiště jezdila opravdu ráda. Kdykoliv přijela, přivezla s sebou dobrou náladu, úsměv na tváří a pro každého našla dobré slovo.  

Dana Zátopková, která se stala čestnou občankou města a obdržela také symbolický klíč od města, se po celý svůj život aktivně účastnila celé řady sportovních událostí v Uherském Hradišti. Takřka pravidelně byla u každoročního vyhlašování nejlepších sportovců města a nechyběla u žádné z významných sportovních akcí.  26. srpna 2018, při slavnostním zahájení mistrovství České republiky družstev v lehké atletice, byl městský stadion pojmenován Městský atletický stadion Dany Zátopkové.

V pasáži bývalé jezuitské koleje je již 10 let instalována fotografická výstava, jejímž záměrem bylo ukázat olympijskou legendu Danu Zátopkovou v poněkud jiném světle, než je obvyklé. Protože Dana Zátopková začínala se sportem v Uherském Hradišti a její sportovní i osobní život byl s městem úzce spjatý, jsou na výstavce k vidění především fotografie, které dokumentují její mládí.  

S atletikou se Dana Zátopková poprvé seznámila na zdejším gymnáziu.  Její kroky nesměřovaly automaticky k hodu oštěpem, který ji tolik proslavil. Za druhé světové války a krátce po ní se aktivně věnovala házené. I v tomto sportu prokázala své všestranné nadání, když se roku 1949 stala v dresu týmu Slovácká Slavie mistryní Československa v házené žen.

Od roku 1946 se, společně s házenou, začala opět věnovat i atletice a shodou náhod se dostala k náčiní, které ji později proslavilo - tedy k oštěpu. Svého největšího úspěchu se potom dočkala roku 1952 na XV. olympijských hrách v Helsinkách. Ve stejný den vítězství jejího manžela Emila v běhu na 5000 metrů zvítězila Dana Zátopková ve své disciplíně hodem za hranici padesáti metrů.

Potom se stala mnohonásobnou mistryní republiky, mistryní Evropy z let 1954 a 1958, překonala světový rekord z roku 1958, získala stříbrnou medaili z olympijských her v Římě. To vše dokazuje, že úspěch v Helsinkách nebyl náhodným vítězstvím, ale vrcholem kariéry vynikající sportovkyně.

V jednom ze svých vyznání Slovácku Dana Zátopková řekla:

„To nejlepší je pohoda, dobří lidé, výborné víno, krásné písničky a muzika. Kdo tam jednou pobyl, určitě přijde zas. Za jednou se všecko to pěkné stejně nedá užít.“

Sportovní dějiny se mění velmi rychle, ale na sportovní legendy, mezi které patřili manželé Zátopkovi, se bude vzpomínat vždycky. Každá doba vytváří své legendy a ty nejsou důležité jen pro generace, které je zažily, ale i pro generace, které přicházejí po nich.