Oleje z kuchyně občané zodpovědně vyhazují, ale v nádobách na olej někdy končí i sklo

Možnost zbavit se pohodlně upotřebeného oleje nebo tuků z kuchyně dostali občané Uherského Hradiště před více než rokem. Radnice nechala napříč městem rozmístit speciální zelené nádoby, kam je možné olej ukládat. Lidé možnost jak se zbavit olejů z vaření přivítali a hodně jí využívají, přesto má sběr ještě rezervy. Nejčastěji si občané pletou nádoby na sběr olejů s těmi, kam se hází sklo.

V lednu 2020 přibyly do města další dvě nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků, a to v ulici Svatováclavská 907 a Štefánikova 702. Celkem je tedy ve městě 28 zelených nádob na oleje.

V Uherském Hradišti se v roce 2019 vybralo 2304 kilogramů olejů, což město považuje za velký úspěch.  Při sběru potravinářských olejů si však občané poměrně často zamění nádobu na olej s nádobou na sklo. Obě nádoby jsou zelené, ale jsou výrazně rozlišeny popisem na nádobě i na víku. Proto prosíme občany, aby se před vyhozením skleněného odpadu ujistili, že se nejedná o nádobu na olej.

Také se často stává, že je olej vyhozen ve skleněné nádobě, což rovněž není pro sběr olejů možné. Olej je nutné vyhazovat v plastových, dobře uzavřených láhvích nebo obalech.

Po vytřídění se z použitého potravinářského oleje se vyseparují tři složky. První část se používá na výrobu metylesteru, který se přidává do nafty jako biopalivo. Další části se pak používají například v chemickém a gumárenském průmyslu.  Další možností je využití odpadního tuku jako vstupní suroviny do kogenerační jednotky, která se skládá ze tří obrovských osmiválcových motorů pro spalování odpadního jedlého oleje, které jsou napojeny na generátory. Zařízení dohromady vyprodukuje 4,5 MW elektřiny.

Nádoby pro sběr oleje a tuku jsou v Uherském Hradišti rozmístěny na těchto místech: Štěpnická 1165, 1136, 1038, 1089, 1055, Jana Žižky 760, Stará Tenice 1195, Na Splávku, Dvořákova, 28. října 988, Na Rybníku, pplk. Vladimíra Štěrby, Nad Špitálkami, Sadová 979, Větrná, Družstevní, U Řeky, Na Návsi, Louky 431, Moravní nábřeží 126, Boženy Němcové 774, Pastýrna 1723, Tůně 845, Vřesová, Květinová, Lesní, Svatováclavská 907 a Štefánikova 702.

Souhrnné využití použitého potravinářského oleje a tuku:

• Výroba metylesteru (přídavek do nafty jako biopalivo)
  • Chemický průmysl (výroba stearinu)
  • Gumárenský průmysl
  • Výroba elektrické energie a tepla
  • Výroba bionafty
  • Při výrobě některých hmot nahrazujících ropné produkty
  • Ve dřevařském průmyslu, kde je vyžadován vysoce ekologicky šetrný výrobek
  • Pro výrobu ekologických paliv a přídavku do paliv
  • Při výrobě ekologicky šetrných výrobků
  • V kosmetickém průmyslu

Kontakty na odpovědnou osobu

Odbor správy majetku města

Oddělení správy komunikací, zeleně a ostatního majetku

Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště

Odpovědná osoba

Ing. Lenka Němečková DiS.

T: 572 525 383
M: 731 690 012