1. máj v Parku a skanzenu Rochus

Rochus-maj.JPG

Ve státní svátek ve středu 1. května 2024 vás srdečně zveme na tradiční prvomájovou akci Otevírání pastvin a stavění máje, která proběhne ve skanzenu Rochus od 12.00 do 17.00 hodin. Součástí bude také zahájení sezóny v novém amfiteátru.

Po dvanácté hodině se otevřou brány skanzenu a členové Folklorního souboru Kalina začnou s přípravami májky. Návštěvníci se mohou zapojit do odkornění kmene májky nebo pomoci děvčatům z Kaliny s výrobou krepových růžiček a se zdobením májky. Ve 13.30  se májka začne postaru s pomocí žebřů, tyčí a provazů zvedat. Pak se bude pod májkou zvesela zpívat a hrát.

V usedlostech se návštěvníci dozvědí zajímavosti o tradicích v období od svatého Jiří, přes filipojakubskou noc a mariánské poutě až po letnice. V rámci programu vystoupí Cimbálová muzika Olšavěnka a nhosté ze Slovenska, Folklórny súbor Váh Púchov s cimbálovou muzikou.

V první májový den bude zahájený již třináctý rok pastvy ovcí, která se stala na Rochusu neodmyslitelnou součástí péče o krajinu. Ovčácké téma doplní oblíbené ukázky práce s pasteveckým psem, které proběhnou vždy v celou hodinu. Návštěvníci mohou v průběhu dne nahlédnout do tajů zpracování ovčí vlny, stříhání ovcí nebo výroby sýrů.  V programu jistě zaujme také ukázka kutí kosy.

Pro děti budou po celou dobu připraveny tvořivé dílny, minizoo hospodářských zvířat a další kratochvíle.

1. máj je svátkem zamilovaných, proto pro ně máme připravenou dílničku, kde si společně nazdobí poloviny srdcí, které pak spojí v jedno.

Specialitou letošního ročníku bude slavnostní zahájení sezóny v novém přírodním amfiteátru, který vznikl během loňského roku v těsném sousedství skanzenu. Program začne v 15.30 krátkým vystoupením Folklorního souboru Kalina s Cimbálovou muzikou Olšavěnka a Folklórneho súboru Váh Púchov s muzikou. Po slavnostním zahájení bude následovat koncert slovenské world music kapely Čendeš.

Děti budou moct využít také nové dětské hřiště v přírodním stylu, které vzniklo v bezprostřední blízkosti amfiteátru.

Sladké i slané občerstvení na akci zajistí La Brusla návštěvníci mohou ochutnat také chlebové placky od Švirákových nebo pouťový perníček z Velehradu. Pohárek dobrého vína nabídne Vinařství Medek, pivo bude již tradičně čepovat nedaleký Jarošovský pivovar.

Při příležitosti konání akce bude otevřena i kaple sv. Rocha, kde se bude konat od 10.30 hodin mše svatá.

Změna programu vyhrazena.

Stavění máje na Rochusu

 

 

Amfiteátr Rochus

Zveřejněno dne: 24. duben 2024. Aktualizováno: 24. duben 2024

Kontakty na odpovědnou osobu

Útvar kanceláře starosty

Masarykovo nám. 19
686 01 Uherské Hradiště

Odpovědná osoba

Ing. Dagmar Vacková

T: 572 525 121
M: 605 203 073