Rekonstrukce kašny v Bastionu je dokončena

Město dokončilo rozsáhlou rekonstrukci kašny v parku Bastion. Kašna již degradovala a komplexní oprava byla nutná. Hlavní závadou byl neustálý únik vody skrz vanu kašny. Pohledové obložení kašny bylo zastaralé a povětrnostní vlivy se na něm podepsaly rozkladem materiálu. Nyní již v kašně opět tryská voda a dílo vhodně zkrášluje prostředí parčíku.

Práce na obnově kašny začaly v první polovině loňských letních prázdnin. Dno kašny se středovým prvkem není tak hluboké jako to původní a místo jednoho středového kamene kašnu zkrášlují dva rozštíplé, mezi nimiž tryská voda.  Nové rozvody a technologie splňují nejnovější kritéria v oblasti kvality a cirkulace vody. Vyzdvižením dna kašny je eliminováno riziko pádu do hluboké vany kašny. Lem vany kašny zdobí nové kamenné obložení.

Park Bastion, který je na místě jednoho z jedenácti vnějších prvků barokního opevnění města, nabízí příjemné posezení v centru Uherského Hradiště.  „Místní kašna, která je zde od druhé poloviny 90. let, ale již tolik požitku nepřinášela. Voda z ní se ztrácela a kašna byla v naprosto nevyhovujícím stavu. Proto jsme se vloni rozhodli ji opravit,“ informoval místostarosta Čestmír Bouda. Celková rekonstrukce kašny stála 1, 4 milionu korun.

Před 2 lety byla opravena litinová kašna s pítkem na Zelném trhu, v roce 2017 jedna z nejznámějších historických památek města - barokní kašna na Masarykově náměstí a také kašna ve Smetanových sadech u Slováckého muzea dostala nové osvětlení. V roce 2016 se komplexní opravy dočkala kašna na Mariánském náměstí. Některé další kašny či fontány na svou opravu teprve čekají, jako například kašna na náměstí Republiky, u které se s projekční přípravou obnovy začne v letošním roce.

Spuštění kašen připadá každoročně na začátek měsíce dubna a zazimování na konec září. Letos bylo napouštění kašen kvůli nouzovému stavu a mimořádným opatřením spojeným s pandemií koronaviru posunuto na začátek měsíce května. Podle starosty města jsou kašny důležitými prvky veřejného prostoru.

„Mnohé z našich kašen jsou vysoce cennými památkami, jako třeba barokní kašny na obou náměstích, či uměleckými díly, jako například kašna od Otmara Olivy na nádvoří Reduty. Kašny a fontány vytváří ve městě pěkný dojem a dodávají prostředí atmosféru klidu a pohody,“ řekl Stanislav Blaha.

Rekonstrukce kašny v Bastionu je dokončena

Zveřejněno dne: 5. květen 2020. Aktualizováno: 7. březen 2024