Postava ženy v životní velikosti na sobě nese stylizaci staroměstsko-jarošovského svátečního kroje, který je typický pro Uherské Hradiště a jeho městské části, konkrétně Mařatice, Jarošov, Sady a Vésky. Zajímavostí je, že přední sukni, neboli fěrtůšek, může mít socha vysázený buď z živých květů, případně může být za nepříznivých klimatických podmínek květinová výzdoba nahrazena zdobenými pláty představujícími sukni.
Socha byla vytvořena uměleckým kovářem Vítězslavem Bobčíkem z Podolí. První návrhy vytvořil již v roce 2017 a od té doby celý projekt zrál do stávající podoby.
"Když mě z uherskohradišťské radnice oslovili, že by do ulic města chtěli přinést tradiční řemeslné umění, které by bylo navíc propojeno s živými květinami, byla to pro mě velká výzva. Pokud vím, tak taková kovaná socha postavy propojená s květinami jinde neexistuje a samotné technické řešení mně nedalo několik nocí spát. Nicméně moje žena je zahradní architektka, tak jsme společně našli způsob, jak nechat sochu z kovu rozkvést přímo uprostřed srdce Slovácka," popsal vznik díla Bobčík.Ten je od roku 2015 nositelem značky Tradiční výrobce Slovácka a v roce 2020 získal jako první kovář v historii Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby, kterou uděluje město Uherské Hradiště.
Podle starosty dílo do veřejného prostoru královského města rozhodně patří. "Uherské Hradiště je jako srdce Slovácka centrem nejenom lidové kultury, tradic a řemesel, ale i umění. Umělecká díla v ulicích nemohou chybět," řekl starosta Blaha. "Touto sochou chceme vzdát hold všem, kteří i v dnešní moderní době nosí kroje, mají k nim vztah, a také těm, kteří o ně léta pečují a své umění předávají mladším generacím. Navíc chceme ukázat všem, co přijedou do Uherského Hradiště, že jsme na naše bohatství - kroje, řemesla a tradice patřičně pyšní," doplnil starosta.
Ztvárněný typ kroje je k vidění také v okolí Uherského Hradiště a v různých podobách jej můžete obdivovat třeba během tradičních slováckých hodů v obcích uherskohradišťského Dolňácka
či na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek (letos proběhnou v Uherském Hradišti od 9. - 11. září).
Dílo "Mařaťanka" je čtvrtou sochou na území města, která znázorňuje postavu v lidovém kroji. Hned tři z nich jsou od téhož autora - akademického sochaře Jana Habarty. Patrně nejznámější je socha mladého muže – šohaje oděného do slováckého kroje (Jan Habarta, 1957) stojící na Památníku obětem II. světové války na náměstí Míru. Další sochou v kroji je lidový Hudec stojící před Klubem kultury (Jan Habarta, 1978). V lidovém oděvu je také Chlapec s kohoutem, jehož socha je umístěna před obchodním centrem ve Štěpnicích (Jan Habarta, 1982).
Více o info o autorovi sochy, Vítězslavu Bobčíkovi, najdete zde:
https://issuu.com/mestouh/docs/zuh_2020_11_web/s/11244188
Audio pro novináře - starosta Stanislav Blaha - najdete zde: