Lidé si opravují bydlení s výhodným úvěrem z fondu města

Sedm dalších občanů Uherského Hradiště si za peníze v celkovém objemu 3,6 milionu korun opraví byt nebo dům, a to díky úvěru z fondu rozvoje bydlení. S úvěrem, který poskytuje město Uherské Hradiště, je možné si opravit nebo rekonstruovat nejen dům či byt, ale také upravit zahradu nebo rekreační objekt.

Všichni, kteří si o výhodné úvěry požádali v loňském podzimním termínu, splnili veškeré podmínky a zastupitelé jim na svém zasedání 14. února půjčky schválili.

„Na poskytování dotovaných úvěrů, určených na opravy a modernizaci bytového fondu ve vlastnictví fyzických a právnických osob, máme v rozpočtu na letošní rok 7,8 milionu korun. Vloni jsme úvěry na opravy bydlení schválili celkem 29 žadatelům v celkové výši 9,8 milionů korun,“ přiblížil starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha. Hlavní výhodou úvěru je nízká úroková sazba.

Peníze z Fondu rozvoje bydlení radnice půjčuje na rekonstrukce a opravy bydlení, ale není nutné je vynaložit výhradně na obnovu domu či bytu, lidé si za tyto peníze mohou udělat třeba úpravy zahrady či rekreačního objektu.

Tyto finanční prostředky občané používají u rodinných domů na opravy střech, zateplení fasád a k výměně oken a dveří, což i z pohledu města je žádoucí, neboť se mění k lepšímu vzhled města. Někteří obyvatelé využívají úvěru k vylepšení svých zahrádek obytnými terasami s pergolou, případně vybudováním zahradních domků, novým oplocením a vybudováním nových pochůzných ploch. U vlastníků bytů, ale i rodinných domů je zájem také o výměnu kuchyňských linek včetně výměny elektrospotřebičů, či o pořízení vestavných skříní. Převažují žádosti od fyzických osob, ale na velké opravy – zejména na zateplení bytových domů, opravy střech, rekonstrukce výtahu půjčuje město i společenstvím vlastníků bytových jednotek.

Žádosti o výhodný úvěr až do výše 800 tisíc korun na II. pololetí 2022 bude přijímat Městský úřad Uherské Hradiště do 23. 5. 2022. Výše částky určená na program v 2. pololetí 2022 je stanovena v rámci rozpočtu města Uherské Hradiště částkou 4,1 milionu korun.

Od začátku nově stanovených pravidel v roce 2009 město již projednalo 391 žádostí a schválilo dotované úvěry ve výši přesahující 100 milionu korun.

Audio pro média:

Zveřejněno dne: 15. únor 2022. Aktualizováno: 11. březen 2024