Děti do 18 let a senioři nad 70 let budou i nadále od poplatku zcela osvobozeni. Pouze u studentů, kteří studují mimo Uherské Hradiště, se úleva od poplatku ve výši 500 korun omezí do 26 let věku.
„Z našeho pohledu je již změna výše poplatku potřebná. Poplatek za odpadové hospodářství nebyl upravován od roku 2010, a to i přes neustále rostoucí náklady spojené s provozem celého systému,“ vyjádřila se místostarostka města Marcela Čechová.
Faktem je, že ani takto zvýšený poplatek za likvidaci komunálního odpadu nepokryje náklady, které město s likvidací odpadu má. „Na tuto agendu budeme stále doplácet z rozpočtu města. Kromě toho, že jsme tento poplatek dlouho neupravovali, je zároveň zapotřebí se připravit na rok 2030, kdy skončí skládkování odpadu a logicky tím vzrostou náklady na likvidaci odpadu, poplatek proto není konečný,“ upozornil starosta města Stanislav Blaha.
Aktuální náklady města na komunální odpad jsou 22,5 milionu korun a při započtení i separovaného odpadu (u něhož má město náklady 9,7 milionu a příjmy 5,4 milionu korun) je hospodaření města ztrátové ve výši 26,9 milionu s tím, že podle stávající obecně závazné vyhlášky dosud město vybírá příjem zhruba 8,2 milionu. Ten se od příštího roku zdvojnásobí. I tak je bude město na sběr a likvidaci doplácet 10,5 milionu korun.
Poplatek za obecní systém odpadového hospodářství je poplatkem za samotnou existenci systému nakládání s komunálním odpadem ve městě. Vychází z principu, že ze systému má prospěch každá osoba, která je přihlášena ve městě nebo vlastní na území města nemovitost určenou k bydlení, a to zásadně stejnou měrou. Proto je poplatek zaveden v pevné výši s tím, že se platí samostatně z důvodu přihlášení a samostatně z důvodu vlastnictví nemovitosti.
Účinnost upravené obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, kterou 4. září 2023 schválilo Zastupitelstvo města Uherské Hradiště, bude od 1. 1. 2024, tedy s počátkem nového poplatkového období.
Audio pro média: