Kulturní obohacení, propojení s přírodou, nový turistický cíl pro přespolní, ale také místo pro odpočinek či setkávání se navzájem. To jsou atributy, které má plnit nový přírodní amfiteátr v parku Rochus.
Prvními účinkujícími, kteří si prostředí nové kulturní scény vyzkoušeli naživo, byly Folklorní soubor Kalina či Folklórny súbor Váh, představila se ale i kapela Čendeš ze středního Slovenska.
Amfiteátr s kapacitou 500 osob vybudovalo na Rochusu v blízkosti muzea v přírodě město Uherské Hradiště ve společném projektu s městem Púchov v loňském roce. Podle města jde o důležitý krok v revitalizaci celého parku, a také o významné rozšíření programových možností samotného muzea v přírodě.
„Takové místo v srdci Slovácka dlouho chybělo, a proto jsem moc rád, že vzniklo právě tady, v malebném prostředí nad městem, kde okolní příroda tvoří ty nejlepší kulisy pro kulturu, umění či různé jiné druhy zábavy,“ vyzdvihl přínos přírodního amfiteátru starosta města Stanislav Blaha. „Park a skanzen Rochus pořádá v průběhu roku velké množství akcí, které zde najdou své nové místo. „Ale vznikem amfiteátru se otevírají nové možnosti i pro jiné organizátory z města, kteří zde již v tomto roce uspořádají celou řadu akcí,“ sdělil starosta.
Amfiteátr nabízí půlkruhové jeviště s poloměrem 12,5 metru, přístupné ze všech stran. Hlediště je řešeno stupňovitě a umožňuje dobrý výhled na scénu z každého místa. Přístupové cesty jsou řešeny rampovým schodištěm a pro bezpečnost návštěvníků jsou osvětlené. První stavební práce na amfiteátru samotném byly zahájeny na konci března 2023 a skončily ke konci července 2023.
U amfiteátru vznikla také nová zóna pro rodiče s dětmi, která jej provozně i funkčně doplňuje. Hřiště nabízí nejrůznější herní prvky pro všechny věkové kategorie dětí, vyrobené jsou z vysoce trvanlivého akátového dřeva. U hřiště se nachází zastíněné posezení pod snímatelnou markýzou. V rámci výbavy hřiště přibyly dále 2 lavičky z masivních trámů také do parčíku u kaple sv. Rocha.
Výstavba amfiteátru si vyžádala náklady 11,4 milionu korun, přičemž dotace činila zhruba 6,3 milionu. Celkové náklady na dětské hřiště a mobiliář byly takřka 1,3 milionu korun , dotace byla takřka 90 % těchto výdajů. Výstavba celého amfiteátru a zóny pro rodiče s dětmi - dětského hřiště a doplnění mobiliáře byly realizovány díky projektu financovanému v rámci přeshraničního dotačního programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika, ve spolupráci se slovenským partnerem, městem Púchov. pod názvem Park Rochus a lesopark Lachovec – společné přírodní a kulturní dědictví.