Řidičáky nebo registrace auta nyní v Uherském Hradišti rychleji

Městský úřad Uherské Hradiště.jpg

Několik novinek, které míří na zefektivnění poskytovaných služeb a zvýšení komfortu občanů při návštěvě úřadu, zavedl v minulých týdnech odbor dopravních a správních agend uherskohradišťského městského úřadu.  Lidé mohou nyní využívat přepracovaný on-line rezervační systém návštěv, prokázat svou totožnost digitální občankou nebo se těšit na kratší čekací dobu u přepážek.

Počet občanů, kteří navštěvují odbor dopravních a správních agend v Uherském Hradišti, v posledních letech neustále roste a díky rozvolnění místní příslušnosti u celé řady agend jezdí na uherskohradišťský úřad často i lidé ze vzdálenějšího okolí, například z Uherského Brodu nebo Otrokovic. Mimo ně pak velkou část klientů tvoří také občané cizích zemí, zejména Ukrajiny. Zaměstnanci na pracovištích registru vozidel a registru řidičů, ale i zkušební komisaři pro autoškoly, pak čelí trvale se zvyšujícímu počtu zájemců, které se snaží odbavit v nejrychlejším možném termínu. Tomu mají napomáhat postupující digitalizace agend a zaváděné organizační změny.

„Díky postupujícím možnostem digitalizace se nám podařilo optimalizovat odbavovací kapacitu přepážek, takže občané se teď mohou těšit na rychlejší odbavení a výrazně menší fronty,“ uvedl vedoucí odboru Marek Rybnikář. Změn doznal také internetový rezervační systém, který dříve býval často plný i na mnoho týdnů dopředu. „Náš on-line rezervační systém jsme po dohodě s dodavatelem a dalšími firmami upravili tak, aby sloužil především občanům Uherského Hradiště a jeho okolí. Díky tomu si teď mohou občané objednat návštěvu na konkrétní hodinu i v nejbližších dnech,“ doplnil Rybnikář s tím, že v úřední dny (pondělí, středa a pátek) mohou občané i nadále navštívit úřad i bez elektronické rezervace.

rezervační systém.jpg

Úřad komunikuje také s místními autoškolami s cílem nastavit systém zkoušení tak, aby se zvládly nároky plynoucí z velkého počtu žadatelů v důsledku demografického vývoje a nedávno zavedené možnosti získat řidičský průkaz na automobil již od 17 let. „Už v minulém roce jsme v očekávání tohoto vývoje vyčlenili ze stávajících pracovníků dalšího zkušebního komisaře a snažíme se teď nastavit s autoškolami takový systém spolupráce, který bude pro ně i pro nás maximálně efektivní. Věříme, že všechny autoškoly tuto snahu ocení a s novým systémem, který upravujeme i na základě jejich podnětů, se brzy ztotožní. Je to přece jen v zájmu jejich vlastních žáků,“ vysvětlil vedoucí oddělení registru řidičů a vozidel Jaroslav Černý.

Mezi další novinky městského úřadu v Uherském Hradišti patří možnost prokázat svou identitu elektronickým občanským průkazem v telefonu přes aplikaci eDoklady. Ačkoliv povinnost přijímat elektronické doklady začne pro obecní úřady platit až od 1. 7. 2024, v Uherském Hradišti se podařilo tuto novinku technicky i administrativně zavést s předstihem, a tak ji mohou občané využívat na všech pracovištích úřadu již nyní.

Městský úřad v Uherském Hradišti tvoří správní centrum pro celkem 47 obcí a jen na registru řidičů a vozidel vyřídili jeho pracovníci v minulém roce žádosti bezmála 40 000 občanů.

Zveřejněno dne: 5. červen 2024. Aktualizováno: 18. červen 2024