Urbanisticko architektonická soutěž na Masarykovo náměstí zná svého vítěze

Masarykovo náměstí - vodní prvky.jpg

Vítězem dvoufázové soutěže na rekonstrukci Masarykova náměstí v Uherském Hradišti, která byla vyhlášena v červnu loňského roku, se stal autorský kolektiv společnosti ofschem architekti z Brna. Porota posuzovala celkem 11 soutěžních návrhů.

Soutěž na architektonické řešení centra města byla připravena jako otevřená, anonymní a dvoufázová. Do řešeného území byly kromě samotného Masarykova náměstí zahrnuty také související uliční veřejné prostory, tedy ulice Nádražní, Protzkarova a Poštovní.

Porotu soutěže tvořili experti z řad architektů z praxe i z akademické sféry. K hodnocení byli přizváni také experti z oborů dopravy, památkové péče a archeologie.

„V prvním kole soutěže se porota zaměřila především na celkovou urbanistickou a architektonickou kvalitu návrhů, na kvalitu řešení architektonického detailu, na míru respektu k historickým hodnotám řešeného území, respektive městské památkové zóny jako celku, a celkově na míru realizovatelnosti návrhu,“ přiblížila soutěž místostarostka Pavlína Jagošová. Do druhého kola hodnocení postoupily celkem 4 návrhy, které autoři dopracovali dle doporučení poroty.

V druhé fázi porota dopracované návrhy znovu hodnotila a hlasováním označila za nejkvalitnější návrh práci autorského kolektivu ofschem architekti z Brna, kterému navrhla vyplatit 1. cenu. Vítězný tým nyní bude vyzván k dopracování svých návrhu a následně ke zpracování všech stupňů projektové dokumentace, včetně dokumentace pro výběr zhotovitele a autorský dozor.

Vítězný návrh představuje základní filosofii budoucí podoby náměstí. S jeho autory bude město návrh dále rozpracovávat a precizovat až do nejmenšího detailu. Řešení budeme konzultovat s dotčenými orgány státní správy, především památkové péče i dopravy, se správci inženýrských sítí, s organizátory kulturně společenských akcí, také s odbornými komisemi rady města a vhodnou formou zapojíme i veřejnost.

„Náměstí by primárně mělo sloužit lidem a ti by se na něm měli cítit příjemně. Proto ve vítězném návrhu oceňuji nové vodní prvky, ekologické nakládání s dešťovou vodou, doplnění zeleně, bezbariérové řešení a celkové zklidnění dopravy tak, aby se zde lidé cítili nejen dobře, ale také bezpečně. Pozitivně vnímám také to, že návrh počítá s připomenutím pozůstatků kostela sv. Jiří, který dříve stával uprostřed náměstí. Jeho samotné ztvárnění je v rámci návrhu připraveno reagovat na výsledky archeologického průzkumu, který bude projektu rekonstrukce náměstí předcházet,“ okomentoval návrh starosta Stanislav Blaha a pokračoval: „Masarykovo náměstí není jen plochou celoměstského významu, ale je důležité pro celý slovácký region, proto vítám také zapracování prvků, které podporují místní identitu.“

Masarykovo náměstí - kašna-stromy.JPG

Návrh společnosti ofschem architekti zahrnuje celkové scelení plochy náměstí a v severní části náměstí vytvoření pobytového prostoru s novým vodním prvkem.

Z pohledu dopravy bude nově náměstí dostupné pouze ulicí Poštovní, která bude sloužit jako jediná obousměrná komunikace. Jak bylo doporučeno také Studií organizace dopravy v centru města, předpokládá se rekonstrukce této ulice tak, že bude zrušen chodník u budovy pošty a naopak se rozšíří chodník na protější straně, stejně jako vozovka v ulici Poštovní.

Krátkodobé parkování na náměstí má být situováno podél průčelí části radnice a pošty, a to pouze jednostranně.

Jednosměrná trasa pro zásobování a dopravní obsluhu má vést z ulice Poštovní podél budovy pošty, lékárny a podél severní fronty náměstí, tedy nikoliv před průčelím jezuitské koleje a kostela sv. Františka Xaverského. Zde má být naopak zachována důstojná nástupní plocha hned k několika historickým objektům, které tvoří charakter náměstí i celého města.

Ulice Nádražní má být průjezdná pouze pro zásobování v podobném režimu, jako ulice Havlíčkova či Prostřední. Nové řešení Nádražní ulice kromě důstojného vstupu do města od vlakového nádraží umožní i vznik menších tržních míst s případným umístěním foodtracků (viz obr.níže). Kromě toho díky vyčlenění pěší zóny podpoří město v této ulici vznik dalších venkovních zahrádek kaváren, cukráren či podobných zařízení.

ulice Nádražní.jpg

Na druhém místě soutěže se umístil návrh kolektivu Peer collective z Brna. Třetí cena udělena nebyla. Soutěž byla organizována pod záštitou České komory architektů a je podpořena dotačním titulem Ministerstva pro místní rozvoj ČR ve výši 400 tisíc korun.

Urbanisticko architektonická soutěž na Masarykovo náměstí zná svého vítěze

Soutěžní návrhy budou představeny veřejnosti za účasti autorů na výstavě, jejíž vernisáž je plánována na pondělí 29. dubna 2024 v 16 hodin v jezuitské koleji na Masarykově náměstí.

Masarykovo náměstí - výstava.jpg

Výsledky architektonické soutěže jsou dostupné zde: Výsledky soutěže, Uherské Hradiště (mesto-uh.cz)

Zveřejněno dne: 27. březen 2024. Aktualizováno: 24. duben 2024