Popis životní situace
Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, stanovuje městu Uherské Hradiště povinnost poskytnout fyzickým i právnickým osobám na žádost informace vztahující se k jeho působnosti.
Dříve poskytnuté informace naleznete zde.
Týká se vás to, pokud (v jakém případě ve věci jednat):
Žádost o informace může podat každá fyzická i právnická osoba.
Jaký má životní situace benefit (výstup, výsledek):
S odkazem na zákon o svobodném přístupu k informacím lze získat požadované informace z působnosti města Uherské Hradiště.
Žádost o informaci není třeba žádným způsobem zdůvodňovat.
Kdy životní situaci řešit:
Pro podání žádosti o poskytnutí informace není stanoven žádný časový údaj.
Písemně podaná žádost o informace musí být vyřízena do 15 dnů ode dne, kdy došla povinnému subjektu, a to poskytnutím informace, nebo rozhodnutím o jejím odmítnutí. Ve stejné lhůtě musí být případně rozhodnuto o odložení žádosti, pokud se netýká působnosti povinného subjektu.
Lhůta pro poskytnutí informace může být prodloužena ze závažných důvodů, nejvýše však o 10 dní. V takovém případě musí být žadatel informován, a to před uplynutím lhůty pro poskytnutí informace.
Kontaktní osoba:
Způsob vyřízení:
Žádost o informaci se podává ústně, písemně či prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací.
1. Elektronicky
Co potřebujete, pokud službu řešíte:
K podání žádosti není potřeba předkládat žádné doklady.
Ze žádosti musí být zřejmé:
- komu je určena
- že se žadatel domáhá poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb.
- kdo žádost podává; žadatel uvede jméno, příjmení, datum narození (název, identifikační číslo), adresu místa trvalého pobytu (adresu sídla) nebo není-li trvale přihlášen k trvalému pobytu, adresu bydliště a adresu pro doručování, liší-li se od adresy místa trvalého pobytu nebo bydliště; adresou pro doručování se rozumí též elektronická adresa.
Kde a jak službu řešit elektronicky:
Zaslání žádosti na e-mail: epodatelna [at] mesto-uh [dot] cz (epodatelna[at]mesto-uh[dot]cz) nebo do datové schránky města Uherské Hradiště (ef2b3c5).
2. Osobně nebo poštou
Co potřebujete, pokud službu řešíte:
O informaci je možné žádat ústně (při osobní návštěvě či telefonicky) i písemně v listinné podobě.
Kde a jak službu řešit osobně:
Ústní žádosti přijímá a vyřizuje dotčený odbor Městského úřadu Uherské Hradiště, který dle působnosti je kompetentní danou informaci poskytnout.
Písemné žádosti přijímá podatelna Městského úřadu Uherské Hradiště.
Poštovní adresa:
Městský úřad Uherské Hradiště
Právní odbor
Masarykovo náměstí 19, 686 01 Uherské Hradiště
Úřední a pokladní hodiny
Kolik budete platit:
Správní poplatky nejsou stanoveny. Podle zákona jsou povinné subjekty oprávněny žádat úhradu nákladů v souvislosti s vyhledáváním a poskytováním informací, jejichž výše nesmí přesáhnout náklady spojené pořízením kopií, opatřením technických nosičů dat a s odesláním informací žadateli. Povinné subjekty si mohou vyžádat rovněž úhradu za mimořádně rozsáhlé vyhledání informací. Stanovení výše úhrady se řídí platným Sazebníkem.
Legislativa:
- Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
- Zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí.
- Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění.
- Nařízení vlády č. 173/2006 Sb., o stanovení úhrad a licenčních odměn za poskytování informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
- Vyhláška č. 442/2006 Sb., kterou se stanoví struktura informací zveřejňovaných o povinném subjektu způsobem umožňujícím dálkový přístup.
- Nařízení vlády č. 364/1999 Sb., kterým se upravuje součinnost orgánů státní správy s obcemi při zajišťování povinností obcí podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
- Nařízení vlády č. 425/2016 Sb., o seznamu informací zveřejňovaných jako otevřená data.
- Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
- Zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), v platném znění.
Možnosti odvolání:
Lhůta v tomto případě činí 30 dní od marného uplynutí zákonné lhůty, nebo do doručení výzvy k úhradě nákladů.
Opravnými prostředky v řízení dle zákona o svobodném přístupu k informacím jsou odvolání (§ 16) a stížnost na postup při vyřizování žádosti o informace (§ 16a).
Odvolání se podává proti rozhodnutí, jímž povinný subjekt žádost o informace, byť jen z části, odmítnul. Odvolání se podává u orgánu prvního stupně, tedy u Městského úřadu Uherské Hradiště, a to ve lhůtě 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí. Příslušným k rozhodnutí je nadřízený orgán, tedy Krajský úřad Zlínského kraje.
Stížností na postup při vyřizování žádosti o informace se může bránit žadatel:
- jenž nesouhlasí s vyřízením žádosti odkazem na již zveřejněnou informace dle § 6,
- jemuž uplynula lhůta 15 dnů, a to aniž by mu byly poskytnuty požadované informace a nebylo vydáno rozhodnutí o odmítnutí žádosti,
- jemuž byly poskytnuty pouze částečné informace, aniž by o zbytku bylo vydáno rozhodnutí odmítnutí žádosti,
- jenž nesouhlasí s výší stanovené úhrady.
Také stížnost na postup při vyřizování žádosti o informace podává u orgánu prvního stupně, tedy u Městského úřadu Uherské Hradiště, ve lhůtě 30 dnů od marného uplynutí zákonné lhůty, nebo od doručení výzvy k úhradě nákladů. O stížnosti rozhoduje nadřízený orgán, tedy Krajský úřad Zlínského kraje.
Časté dotazy:
Jsou nějaká omezení pro poskytování informací?
Povinné subjekty vám musí poskytnout pouze ty informace, které se vztahují k jejich působnosti. Povinnost poskytovat informace se také netýká dotazů na názory a budoucí rozhodnutí. Povinný subjekt dále nemusí na žádost vytvářet nové informace. Zákon o svobodném přístupu k informacím se také nevztahuje na informace, jejichž poskytování upravuje komplexně jiný zákon.
Musím zdůvodňovat, proč o informaci žádám?
Ne. Jakékoli zdůvodňování či objasňování souvislostí, proč informaci potřebujete, je zcela nadbytečné. Důležitá je přesná a srozumitelná formulace otázky a tedy definice toho, jakou informaci žádáte.
Popis byl naposledy aktualizován:
09.04.2024