Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA

Městská policie Uherské Hradiště provádí pro občany Uherské Hradiště v rámci Programu prevence kriminality forenzní identifikačního značení jízdních kol syntetickou DNA (FIZ).

Ochrana jízdních kol za pomoci FIZ, je moderní metodou ochrany majetku, především s preventivním účinkem. Vlastním FIZ rozumíme roztok lepidla a mikroteček s unikátním identifikačním kódem, který je po aplikaci na označovaný předmět a následném zaschnutí pouhým okem neviditelný. Samotný roztok obsahuje i svůj specifický syntetický DNA kód, což je výhodné v případě, že by došlo pachatelem k odstranění všech mikroteček. Identifikace předmětu je pak také možná právě díky složení lepidla.

Každé označené jízdní kolo bude vybaveno příslušnou samolepkou s upozorněními o tomto označení a následně zavedeno do Evidence jízdních kol MP Uherské Hradiště a rovněž do mezinárodní databáze REFIZ – registru forenzního identifikačního značení.

Cílem FIZ jsou především:

• odradit pachatele od krádeže
  • snížit kriminalitu – např. krádeže jízdních kol
  • znemožnit další používání odcizených předmětů
  • zvýšit riziko dopadení pachatele
  • omezit prodej odcizených předmětů
  • minimalizovat podvody s jízdními koly u pojišťoven

Veškeré informace o možnostech označení jízdního kola syntetickou DNA budou podány na služebně Městské policie Uherské Hradiště, ul. Hradební 174, kde si zájemce vyzvedne přihlášku do evidence jízdních kol značených FIZ a následně si domluví termín samotného značení, případně telefonicky na čísle 572525502 nebo prostřednictvím mailu na adrese jaroslav [dot] jezo [at] mesto-uh [dot] cz (jaroslav[dot]jezo[at]mesto-uh[dot]cz).

Logo MV ČR

Projekt „FORENZNÍ ZNAČENÍ JÍZDNÍCH KOL SYNTETICKOU DNA“ je realizován s dotační podporou Ministerstva vnitra České republiky.

Zveřejněno dne: 30. srpen 2023. Aktualizováno: 25. říjen 2023

Kontakty na odpovědnou osobu