Stanislav Blaha obhájil funkci starosty města

Město povede v příštích čtyřech letech Stanislav Blaha, kterého navrhla do funkce starosty města koalice ODS, KRUH, KDU-ČSL a TOP 09. Jaké budou priority pro nastávající volební období? Nejen na tuto otázku najdete odpovědi v rozhovoru se starostou města.

S jakými pocity jste obhájil starostování v Uherském Hradišti?

Opakovaně jsem deklaroval, že bych se na chodu a rozvoji města podílel i kdybych nebyl dále starostou, protože Uherské Hradiště mám v krvi a jde mi o něj.  Ale funkci starosty samozřejmě vnímám se vší vážností a pokorou jako poslání a službu veřejnosti. Po prvních 4 letech o ní mám naprosto jasnou představu.

V jakém stavu přejímá nové vedení město na další 4 roky?

Je nutné vidět město v širších souvislostech, než že je někde rozbitý chodník nebo nepořádek na veřejnosti. Za největší současné bolesti města považuji dopravu, parkování, stav MHD, dostupnost bydlení, slabý růst podnikatelského prostředí, či neschopnost udržet ve městě mladé lidi. Některé věci však dokážeme ovlivnit jen z části - angažovanost města může být vysoká, ale pokud narazí na chabou odezvu státu, kupříkladu ve zmíněné dopravní politice, pak dlouhodobě přešlapuje, ne úplně vlastní vinou, na místě.

Čekají občany nějaké podstatné změny? S čím se na vás nejčastěji lidé obracejí a jak to řešíte?

Doprava ve městě a parkování co do četnosti dotazů nemá konkurenci, bohužel jsou to ale zároveň věci s mimořádně vysokým stupněm obtížností řešení, protože město není nafukovací a aut neustále přibývá. Aktuálně je konkrétním krokem výstavba téměř dvou stovek parkovacích míst napříč celým sídlištěm Štěpnice. Následně budeme pokračovat s řešením parkování také na dalších místech Uherského Hradiště. Zásadní změnou prochází také celý systém MHD. Dílčí změny, nové zastávky, linky, autobusy, to všechno je v běhu, jen překlopit celý systém celé MHD do nové, revoluční podoby není otázka dnů. Nesmíme ale zapomenout na to, že vás, občany, v masivní míře zajímají i další témata, především stav komunikací, rekonstrukce a výstavba hřišť a sportovišť, čistota města, údržba zeleně, letité téma využitelnosti komplexu bývalé věznice a mnohé další.

Někteří lidé vám vyčítají souběh funkcí starosty a poslance.

Co vyslechnu od lidí v Hradišti, za to v Praze bojuji. Naše město musí dostat, co si zaslouží. Jezdil jsem tam vždy, jako místostarosta a potom i jako starosta. Pozice poslance mi to ale nyní výrazně ulehčuje. S časem samozřejmě bojuji, kdo ne? Ale na druhou stranu mně to pomáhá jasně si vymezit priority a neztrácet drahocenný čas s nepodstatnými věcmi.

A ty priority jsou tedy jaké?

Naprosto největší prioritou města je pro mě občan.  Od něj se všechno odvíjí: zlepšení parkování, odklonění dopravy z centra města, razantní zlepšení MHD, výstavba nových bytů, neustálé zlepšování veřejného prostoru, podpora kulturní a zájmové činnosti. Zlepšovat je pořád co. I zdánlivě méně důležité záležitosti mohou obyvatelům města značně usnadnit život, anebo je prostě a jednoduše potěšit!