Při připomínce osvobození města Uherského Hradiště bývá okolí památníku na náměstí Míru tradičně plné lidí, spolu se členy rady a zastupitelstva města chodí výročí uctít zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Armády ČR, bývají zde skauti, zástupci České obce sokolské, školy a samozřejmě také veřejnost.
„Vloni jsem si přál, aby se netradiční tichá vzpomínka bez přítomnosti veřejnosti na tomto památném místě už neopakovala, bohužel také letos musel každý z nás přijít položit květiny individuálně. Přesto bych rád vyjádřil alespoň myšlenku, že současný život v míru není samozřejmostí a že bychom o něj měli bez ustání pečovat a chránit si jej. Byl vykoupen obrovskými obětmi a to bychom měli mít stále na paměti,“ vyjádřil se u památníku starosta Stanislav Blaha. Starosta a místostarostové města pak uctili památku obětí II. světové války také u památníků v jednotlivých částech města.
Dne 26. dubna 1945 zahájila sovětská a rumunská vojska ofenzivu od moravsko-slovenského pomezí a postupně osvobozovala jednotlivé obce našeho okresu. Nad Uherským Hradištěm se objevila ruská letadla a dvěma bombami zbořila tiskárnu Karla Hylského na Mariánském náměstí a Psíkovu kovárnu v Rybárnách. Přímý zásah utrpěla mateřská škola, kde v době okupace sídlilo gestapo. Byla poškozena lékárna na náměstí a několik budov utrpělo dělostřeleckou palbou. Dne 27. dubna kolem 13. hodiny obsadily první jednotky osvoboditelů část katastru Sadů. Dne 28. a 29. dubna sovětská vojska postupně ničila obranné pozice nepřítele na mařatických kopcích. V noci z 30. dubna na 1. května ustoupila německá vojska k severu, přičemž krátce po druhé hodině ranní zničila most přes řeku Moravu. Brzy nato vstoupila do města sovětská vojska a 1. května 1945 bylo město Uherské Hradiště osvobozeno (Encyklopedie města Uherské Hradiště).